Jak si zkvalitnit spánek?

Za posledních několik let se délka našeho spánku zkrátila zhruba o jednu hodinu. Lidský organismus se s tímto faktem nedokáže prakticky ztotožnit. Také odborníci zvedají varovné prsty.

Rychlé životní tempo však nijak nedokážeme zkrátit, ale samotný proces spánku si můžeme sami trošku užít. Na to jsou však třeba dobré podmínky. Velmi nebezpečné podle nejnovějších statistik je sedat za volant, pokud jsme nevyspalí, můžeme na to doplatit našim životem. Příliš velká daň za krátký spánek. Nedostatek spánku způsobuje snížení psychomotorického výkonu. Jednoduše řečeno málo spánku otupuje mozek. Kromě toho má za následek poruchy srdce, deprese, cukrovku, obezitu a zvyšuje úmrtnost. Přestože spaním strávíme třetinu svého života, se k spánku stavíme jaksi lhostejně. Mnoho lidí říká, že nebude spát více než čtyři hodiny, protože nestihne to, co si během dne vytyčí. Kvalitní spánek a kvalitní prostředí kde spíme je základem zdravého životního stylu. To, zda se kvalitně vyspíme nám určují dva faktory, a to spánková hygiena a správně vybavená ložnice, kvalitní manželská postel a nábytek do ložnice.

Vytvořit si pro spánek dobré fyzické a psychické předpoklady je snad základ. Pokud se to dá, velmi dobré je chodit ve stejnou dobu spát a naopak ve stejnou dobu vstát. Také bychom měli mít ideální teplotu kolem 18 stupňů a nepouštět si v ložnici televizi či rádio. Neměl by zde pronikat ani přílišný hluk. Omezit bychom měli především světlo. To znemožňuje vytváření hormonu melatoninu, který je zárukou kvalitního a dobrého spánku. Podle některých zjištění ovlivňují kvalitu spánku také barvy v ložnici a barvy ložního prádla. Neměli bychom zapomínat, že v ložnici bychom měli mít takové barvy, které na nás mají dobrý vliv zejména za světla, abychom se v samotné místnosti cítili dobře.

Správné parametry musí mít i postel, matrace a správný rošt pod ní. Matrace by měla být 20 až 25 cm delší než naše výška, široká minimálně 90 cm a na dvoulůžka 80 cm. Výběru matrace bychom měli věnovat dost pozornosti, všechno si třeba dobře vyzkoušet a vyležet a pečlivě vybírat i rošt - ten i podle jeho nastavení. Neměli bychom kupovat extrémně levné matrace. Bývají obvykle vyrobeny z nekvalitních materiálů. Pokud nízká cena nezatíží příliš náš finanční rozpočet, může naopak zatížit náše záda.

Při výběru roštu bychom se měli podrobně informovat o jeho nastaveních, aby vyhovovalo dokonale našemu tělu. K nejvhodnějšímu materiálu pro postel patří jednoznačně masivní dřevo. Pokud nemáme dostatek financí na koupi dřevěné postele postačí materiál jako dýha či lamino.

Nevhodné jsou celočalouněné postele, na nichž se často usazuje dost prachu a je příbytkem roztočů.